Home

NHS Students Recognized At Awards Night Ceremonies

Newtown High School held two annual awards nights to recognize students who earned awards and scholarships this school year.

An awards night for NHS seniors was held on Wednesday, June 5, and an underclassmen awards night was held on Thursday, June 6. During both events, students were announced as award recipients by either representatives of the award or representatives of the school district or schools.

As NHS Principal Charles Dumais pointed out during the awards night for seniors, the event highlighted “just a few” of the accomplishments made by students.

Departing Superintendent of Schools Janet Robinson, who was both a speaker and an award presented during the senior awards night, thanked all those in attendance who helped the students become who they are.

“These are students who have made some great choices throughout the school year,” said Dr Robinson, “and in those choices they have earned the opportunity now for recognition. We are proud of you. Your parents are proud of you.”

The following are students who earned awards this school year, as released by NHS.

 

Senior Awards

Ruhit    Ahsan: American Mathematics Contest

Gabrielle Amlicke: Art Department Book Award, SCAN Scholarship

Daniel  Ansari: Department Award

Mergim Bajraliu: Big Y Community Scholarship

Christian Barrett: CPA Physics Book Award

Matthew Begnoche: Astronomy Book Award

Lydia Beiter: Newtown Youth Basketball Association Scholarship

Claire Bernson: Latin Exam Awards Prose IV

Melissa Biscoe: Children's Open Charitable Trust Scholarship

Daniel Bittman Principal’s Award

Emma Briscoe: Weller Allied Health Scholarship

Courtney Campbell: AP Environmental Science Award

Kristen Campbell: Class of 2013 Top Demi-Decile Student

Paige Carnes: Art Department Award, Art Department Book Award, SCAN Scholarship

William Carr: Astronomy Book Award

Danielle Chaloux: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, National Merit Commended Student, Oceanography Book Award, Principal’s Award

Melissa Christiano: World Language Award

Stephen Conway: CABE Student Leader Award, VFW Outstanding Athlete Award

Dylana Coperine: Military Recognition

Nolan Cosgrove: Astronomy Book Award

Kurt Daum: Spanish Culture Award

Neil Davis: AP Physics C Book Award, Class of 2013 Top Demi-Decile Student

Kyle Degenhardt: Military Recognition, Tech Ed Department Award

Dean Demers: Bob Glander Scholarship, Frederick A. DeLuca Foundation Scholarship

Jay Destories: American Mathematics Contest, Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Highest Math Students,  National Merit Finalist, William Smith Mathematics Award

Justin DeVeliis: Newtown Youth Football/Cheerleading Scholarship

Natalie Dieckman: AP Physics B Book Award, Weller Education Scholarship

Rachel DiVanno: Angels in Charge Scholarship, English Department Award, Newtown High School PTSA Scholarship, Sandy Hook Elementary School Scholarship

Zoe Eggleston: Fred Davidson Soccer Scholarship, Superintendent’s Award, SWC Leadership Award

Sean Elliott: Applied Science Research Book Award, Big Y Community Scholarship, CAS-CIAC Scholar/Athlete Award, Reed School Scholarship

Molly Emmerthal: Horticulture Club of Newtown

Christopher Erikson: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, U.S. Army Reserve Scholar/Athlete Award

Courtney Escoda: National Merit Commended Student, Newtown Babe Ruth Softball Association Scholarship

Abigail Fagerholm: Class of 2013 Top Demi-Decile Student

Talia Fappiano: Barton Weller Foundation Semi Finalist

Nicholas Fatse: CPB Physics Book Award

Kristine Faxlanger: Newtown Youth Football/Cheerleading Scholarship, Pharmacy Internship Scholarship

Bradley Fish: National Merit Commended Student

Brittany Franklin: Special Math Award

Lauren Frazzetta: CABE Student Leader Award, Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Latin Exam Awards Prose IV, Lt. James A. Goodrich Memorial Scholarship, National Merit Finalist

Lauren Gagne: Flex Department Award

Benjamin Galassi: Social Studies Department Award

Kimberly Gates: Oceanography Book Award

Jessica Gibbons: Bob Glander Scholarship, Church Hill Physical Therapy Scholarship, U.S. Army Reserve Scholar/Athlete Award

Caitlin Gibney: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, National Merit Finalist, Newtown Youth Basketball Association Scholarship, Spanish Book Award

Tyler Gibney: Hiram Lodge Scholarship, Newtown High School PTSA Scholarship, Newtown Youth Basketball Association Scholarship

Suzanne Gissen: Italian Book Award

Joshua Goldman: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, National Merit Commended Student

Madelyn Good: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Julie Judge Memorial Award, Latin Book Award, Latin Exam Awards Prose IV

Madelyn Good: U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Award

Michelle Green: AP Chemistry Book Award, Class of 2013 Top Demi-Decile Student, National Merit Hispanic Recognition

Sarah Hasselberger: Daughters of the American Revolution, Mary Wooster Chapter

Dan Hebert: Newtown Lacrosse Association Scholarship

Daniel Hebert: Newtown Youth Football/Cheerleading Scholarship, SWC Leadership Award, Oceanography Book Award, Science Department Award

Robbie Hughes: Newtown Youth Football/Cheerleading Scholarship

Abigail Hungaski: Head O' Meadow PTA Scholarship, Western Connecticut Military Officers Association

Laura Hunter: National Merit Commended Student

Evan Isaacs: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Ernest Badillo Memorial Scholarship

Melissa Janco: Newtown Federation of Teachers Scholarship, Newtown Jr. Women's Jane Symes Memorial Scholarship, Sandy Hook Elementary School Scholarship

Andrew Jensen: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award

Corey Katz: Class of 2013 Top Demi-Decile Student

Erin Kenning: Newtown Lacrosse Association Scholarship

Caroline Kingsley: Newtown Lacrosse Association Scholarship

Yossi Kohrman-Glaser: American Mathematics Contest, Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Class of 2013 Valedictorian, National Merit Finalist, Highest Math Students

Peter Kung: Chinese Book Award

Nicholas Lafky: Newtown Swim & Dive Scholarship in Memory of Glenn Atkinson, Sandy Hook Elementary School Scholarship

Alex Lampel: Memorial Scholarship, Music Department Award, Newtown Cultural Arts Commission Scholarship

Julia LeBlanc: Children’s Open Charitable Trust Scholarship, Community Scholarship Group

Heather Leone: Connecticut PTSA Scholarship

Elizabeth LoCascio: Nutmeg Statewide PTA Scholarship

Hunter Low: Culinary Department Award

James MacDonald: Chartwells Scholarship

Haley Malin: Hiram Lodge Scholarship, Newtown Visiting Nurse Association Scholarship

Sheridan Marmo: Iota Chapter's Delta Gamma Society International Book Grant, Mary Frances Edgett Scholarship

Amy Martin: CAS-CIAC Scholar/Athlete Award

Sally Martinelli: Big Y Community Scholarship, Head ‘' Meadow PTA Scholarship, Newtown Cultural Arts Commission Scholarship, Newtown Swim & Dive Scholarship in Memory of Glenn Atkinson, Reed School Scholarship

Pieter Martino: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Fred Davidson Soccer Scholarship, French Book Award, Hawley School PTA Scholarship, National Merit Commended Students, Senior Science Award

Karan Marwah: National Merit Finalist

Lillia McEnaney: AAUW (American Association of University Women)

Lauren McMahon: Physical Education/Health

Ashley Meisenheimer: Newtown Youth Football/Cheerleading Scholarship

Patrick Milano: Arjun Mehta Scholarship, Newtown Swim & Dive Scholarship in Memory of Glenn Atkinson, Principal’s Award, Superintendent’s Award

Oscar Minchala: Tap Department Award

Emily Morrell: Paul W. Broggi Communication Award

Emily Nacewicz: Principal’s Award

Adam Oelberg: Class of 2013 Top Demi-Decile Student

Claire Olson: National Merit Commended Student

Kelly O’Sullivan: Environmental Science Book Award, Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Math Department Award

Kelsey Packer: Outstanding Accounting Award

Anthony Pagett: Lt. James A. Goodrich Memorial Scholarship, National Merit Finalist

Ryan Palmer: Children's Open Charitable Trust Scholarship, Richard H. Sperling Award

Aidan Pelisson: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Latin Book Award, Latin Exam Awards Prose IV, National Merit Commended Student, Special Education Department Award

Emily Peters: Church Hill Physical Therapy Scholarship

Olivia Phenix: Vincent Voccia Vocational Award

Leah Pinckney: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Pay it Forward Scholarship in Memory of Jill Mossbarger, U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award

Alexa Powell: Health Science Book Award

Michelle Rekofsky: Gray’s Anatomy Book Award, Newtown School Nurses Award

Liam Reynolds: CAS Performing Arts Award

Alex Roche: Newtown Youth Basketball Association Scholarship

Samantha Rohrbacher: Newtown Youth Football/Cheerleading Scholarship, Principal’s Award, Sandy Hook Elementary School Scholarship

Christopher Rudzinski: Counseling Department Award

Robert Russo: American Mathematics Contest

Elana Sadlon: U.S. Marines Corps Semper Fidelis Excellence in Music Award

Gavin Scallon: Latin Exam Awards Prose IV, U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Award

Jane Sclafani: Newtown Swim & Dive Scholarship in Memory of Glenn Atkinson

Bassam Shahan: Business Department Book Award

Justin Sheridan: National Merit Commended Student

Alexandra Shkreli: Norm  McConnell Scholarship

Nicole Small: Biotechnology Book Award

Brandon Smith: National Merit Commended Student

Ian Solaski: CAS Visual Arts Award, SCAN Scholarship

Eric Song: DAR American History Medal, Latin Exam Awards Prose IV

Alexander Strzelecki: Class of 2013 Top Demi-Decile Student, National Merit Finalist

Evan Swain: Class of 2013 Top Demi-Decile Student

David Swigart: Class of 2013 Top Demi-Decile Student

Brittany Tolla: Child Development Department Award

Luiza Tollkuci: Latin Exam Awards Prose IV

Julia Trudell: Newtown Lacrosse Association Scholarship

Blake Untiedt: Sandy Hook Elementary School Scholarship

Joshua Villa: Business Department Award

Sean Watkins: Class of 2013 Salutatorian, Class of 2013 Top Demi-Decile Student, Middle Gate PTA Scholarship, National Merit Commended Student, Secretary of State Recognition

Grace Winans: Eleanor F. Moore Business Award, Working Women's Forum Scholarship

Morgan Winters: National Merit Commended Student

Jared Wray: Principal’s Award

 

Underclassmen Awards

Alisha Aggarwal: AMC Award

Amylee Anyoha: Cornell Book Award

Hannah Bartlett: Art Department Book Award

William Begg: AMC Award

Anne Beier: Barnard College Book Award, CAS Governor’s Scholar Award, Oberlin College Book Award, University of Rochester Frederick Douglass/Susan B.  Anthony Award

Emily Berube: World Affairs Forum & Future Global Leader Award

Avery Black: Art Department Book Award

Samuel Boland: Honors Physics Book Award                                         

Nicholas Bourgeois: Latin Award - Magna Cum Laude Latin I

Carly Brennan: Chemistry Book Award

Emily Brinkmann: Art Department Book Award

Sarah Clements: Denison University Book Award, St. Michael’s College Book Award, Wayne Hills High School Scholarship

Kathryn D’Alessandro: Society of Women Engineers Award

Amisha Dave: AP Biology Book Award, AMC Award, Chatham University Rachel Carson Book Award, Rensselaer Medal

Bethany Dubois: AMC Award, Mount Holyoke College Book Award, Vassar College Book Award

Joseph Duero: Latin  Award - Silver Maxima Cum Laude Latin I

Ryanne Duffy: Columbia University Book Award

Shaylyn Fahey: Art Department Book Award

James Frazzetta: Latin Award - Magna Cum Laude Latin I

Nikole Giovannone: Latin Award - Magna Cum Laude Latin II

Ashley Gong: PTSA Reflections Contest

Matthew Gonzalez: Latin Award - Cum Laude Latin I

Kevin Gorman: Society of Women Engineers Award

Hannah Grant: Latin Award - Gold Summa Cum Laude Latin II

Kayleigh Granville: Latin Award - Silver Maxima Cum Laude Latin II

Charlotte Gray: Latin Award - Magna Cum Laude Latin III

Jenna Hansen: Latin Award - Magna Cum Laude Latin II

Kendyl Harmeling: Biology Book Award

Humza Hashmi: Latin Award - Gold Summa Cum Laude Latin II

Clare Hebert: Latin Award - Cum Laude Latin II

Gregory Hennessey: St. Michael's College Book Award

Christian Hoffman: Latin Award - Gold Summa Cum Laude Latin I

Olivia Hoffmann: Fairfield University Book Award

Lindsey Jagoe: University of Chicago Book Award

Tessa Janiak: Norm McConnell Award

Valeriya Kadysheva: PTSA Reflections Contest

Bryan Katz: Earth Science Book Award

Sophie Kennen: Earth Science Book Award

Andrew King: Latin Award - Gold Summa Cum Laude Latin I

Abigail Kohler: Latin  Award - Silver Maxima Cum Laude Latin I, Biology Book Award

Kayla Kordish: Latin Award - Cum Laude Latin I

Christopher Lafky: Latin Award - Cum Laude Latin I

Julia Lansing: Latin Award - Magna Cum Laude Latin II

Brian LeBlanc: Latin Award - Cum Laude Prose IV

Kirsten Liniger: Smith College Book Award

Anita Luxkaranayagam: AMC Award

Heather McKeown: Art Department Book Award, Gray’s Anatomy Book Award

Ellen Moran: Latin Award - Cum Laude Latin III

Wesley Morlock: Arjun Mehta Memorial Scholarship

Matthew Mossbarger: Harold DeGroat Award, William Honan Award

Ryan Murphy: Latin Award - Silver Maxima Cum Laude Latin III

Anna Northrop: Gettysburg College Book Award, Wellesley College Book Award, William Honan Award

Gabriela Palaia: Latin Award - Cum Laude Latin III

Matthew Pelisson: Latin Award - Cum Laude Latin I

Austin Raftery: AMC Award

Thomas Rahr: Chemistry Book Award

Alexa Reyes: Art Department Book Award

Caelan Ritter: Latin Award - Gold Summa Cum Laude Latin I

Ryan Rogers: Latin Award - Cum Laude Latin II

Richard Sadlon: Latin Award - Cum Laude Latin II

Ridhi Sahani: AP Biology Book Award, University of Rochester George Eastman Young Leaders Award

Jordan Salvesen: Chemistry Book Award

Isabella Saraceni: Art Department Book Award

Dale Shearin: University of Rochester Bausch and Lomb Science Award

Sonya Stanczyk: Biotechnology Book Award

Siyuan Sun: Fairfield University Excellence in Math/Science Award

Mia Terracino: AP Biology Book Award

Joshua Tuffy: Latin Award - Cum Laude Latin III

Mark Urso: Latin Award - Cum Laude Latin I

Dion Vega: Art Department Book Award

Zachary Weiland: AMC Awards

Katherine Wojcik: Latin Award - Silver Maxima Cum Laude Latin III

Daisy Zheng: Harvard Club Book Award

More stories like this: NHS Awards Nights
You must register or login to post a comment.